Η Άννα Μαστρογιάννη είναι Επίκουρη Καθηγήτρια Λατινικής Φιλολογίας στο Τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης. Έλαβε το πτυχίο της στην κλασική φιλολογία από το Τμήμα Κλασικής Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Στη συνέχεια πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Γερμανία και απέκτησε το διδακτορικό της στη Λατινική Φιλολογία από το Πανεπιστήμιο του Αμβούργου υπό την εποπτεία του καθηγητή W. Ludwig. Εργάστηκε σε ερευνητικές και διδακτικές θέσεις στα Πανεπιστήμια του Αμβούργου, του Cambridge και του Greifswald. Στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο διδάσκει μεγάλη ποικιλία κλασικών λατινικών και νεολατινικών συγγραφέων και λογοτεχνικών ειδών για προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές. Στα ερευνητικά της ενδιαφέροντα περιλαμβάνονται η Νεολατινική λογοτεχνία, η πρόσληψη της κλασικής λατινικής λογοτεχνίας στην Αναγέννηση και ο ιταλικός ουμανισμός.

Βιογραφικό