Η Δρ. Ιφιγένεια Δόση είναι Επίκουρη Καθηγήτρια Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης (Τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας). Η διδακτορική της διατριβή διερεύνησε την αλληλεπίδραση γραμματικής και λεξιλογικής όψης σε συνάρτηση με γνωστικούς και περιβαλλοντικούς παράγοντες σε δίγλωσσα παιδιά (Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης). Έλαβε ατομική υποτροφία ΙΚΥ για τη μεταδιδακτορική της έρευνα στην Αναπτυξιακή Γλωσσική Διαταραχή. Έχει επίσης συμμετάσχει σε πολλά ερευνητικά προγράμματα και έχει δημοσιεύσει τη δουλειά της σε διεθνή περιοδικά και συνέδρια με κριτές. Διαθέτει σημαντικό διδακτικό και επιμορφωτικό έργο. Τέλος, τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν τη γλωσσική ανάπτυξη δίγλωσσων ομιλητών στην (μη)τυπική ανάπτυξη.

Βιογραφικό